Gadow 2011

W dniach 21-25 września 2011r. przedstawiciele kół terenowych SITLiD w Olsztynie odwiedziła zaprzyjaźnionych leśników z terenu Brandenburgii oraz Meklemburgii i Pomorza Przedniego.

Pierwszego dnia pracownicy Leśnictwa Wredenhagen pokazali nam interesujący przykład spełniania przez las funkcji socjalnych. Był to czynny cmentarz o powierzchni w drzewostanie bukowym, na którym można spocząć zupełnie anonimowo. Urny z prochami chowane są pod drzewami oznakowanymi plakietkami z danymi zmarłego lub samym numerem kwatery. Obecnie na terenie Niemiec znajduje się 50 podobnych obiektów, a pochówek w lesie staje się coraz bardziej popularny.

Na terenie Maklemburgii i Pomorza Przedniego przedstawiono nam ponadto przykład zastosowania zrębków w kotłowni osiedlowej oraz kilka ciekawostek dendrologicznych.

Pracownicy Nadleśnictwa Nossentiner Heide oprowadzili nas po Rezerwacie Damerower Werder gdzie na półwyspie, położonym na jeziorze Kölpin, na obszarze leśnym liczącym, prowadzona jest hodowla żubrów. Przodkowie stada pochodzili min. z Białowieży. W rezerwacie co roku przychodzi na świat około 10 małych żubrzątek.

W biurze nadleśnictwa przedstawiono nam historię gospodarki łowieckiej w regionie. Rozległe obszary leśne były ulubionym miejscem polowań przywódców NRD.

Ciekawostką regionalną był również największy w Europie piec do wytwarzania smoły odtworzony przez lokalne stowarzyszenie.

Następnie dni gościliśmy w Nadleśnictwie Gadow (Brandenburgia). Pan Nadleśniczy Holger Galonska opowiedział nam o strukturze Gospodarstwa Krajowego „Lasy Brandenburgii”. Brandenburgia jest najbardziej zalesionym krajem związkowym Niemiec. Lesistość landu wynosi 37%, a gatunkiem panującym na 75% powierzchni jest sosna. Gospodarstwo podzielone jest na 72 nadleśnictwa gospodarujące mieniem publicznym oraz świadczące usługi na rzecz prywatnych właścicieli lasów.

Gospodarze pokazali nam sposoby prowadzenia edukacji leśnej oraz bardzo interesującą kolekcję zrzutów poroża jeleni. Lokalne stowarzyszenie zbiera poroża, ustala ich pochodzenie, na podstawie czego można prześledzić zmianę wielkości i kształtu nakładanego przez samce jelenia poroża w ciągu kolejnych lat życia tych zwierząt.

Jednym z największych zakładów przetwarzających drewno na terenie Brandenburgii jest fabryka płyt Kronotex, na terenie której oglądaliśmy linię do produkcji płyty OSB.

Grupa poznała także poza leśne atrakcje regionu. Zwiedziliśmy portowe miasto Hamburg, oraz zabytki z terenu Nadleśnictwa Gadow.

Gospodarzom składamy serdeczne podziękowania za wielką życzliwość i moc atrakcji, które dla nas przygotowali.

Tekst: Barbara Widerska Nadl. Orneta

Zdjęcia: Barbara Widerska Nadl. Orneta; Jerzy Borowski Nadl. Jedwbno