Konkurs Wabienia Jelenia 2010

III Warmiński Konkurs Wabienia Jeleni

5 września br. w Nadleśnictwie Nowe Ramuki odbył się III Warmiński Konkurs Wabienia Jeleni im. Tadeusza Madeja.

Tadeusz Madej był nadleśniczym Nadleśnictwa Nowe Ramuki w latach 1973 – 1991. Zginął tragicznie podczas polowania. Poświęcając ten konkurs leśnikowi, pasjonatowi lasu i leśnictwa, a zarazem wytrawnemu myśliwemu organizatorzy pragną zachować pamięć po wspaniałym leśniku oraz przybliżyć innym miłośnikom przyrody zagadnienia związane z wiekową tradycją łowiecką.

Przed rozpoczęciem konkursu złożono wiązankę pod obeliskiem z tablicą upamiętniającą nadleśniczego T. Madeja. Wiązankę złożyli: Mariusz Rybicki, duszpasterz olsztyńskich leśników, Paweł Artych, zastępca dyrektora RDLP, Zofia Madej, wdowa po nadleśniczym T. Madeju oraz Janusz Jeznach, nadleśniczy Nadleśnictwa Nowe Ramuki.
Spośród zaproszonych gości do Nadleśnictwa Nowe Ramuki przybyli także m.in.: Jerzy Laskowski, wójt Gminy Purda, Dariusz Zalewski, Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego, Adam Powązka, członek Naczelnej Rady Łowieckiej.

Następnie wszyscy udali się przed siedzibę nadleśnictwa, gdzie przystąpiono do konkursu. W tym roku wzięło w nim udział 18 uczestników z nadleśnictw: Iława, Jedwabno, Miłomłyn, Nidzica, Nowe Ramuki, Orneta, Wichrowo. Najsilniejszą, ośmioosobową drużynę wystawili gospodarze.

Każdy z zawodników zaprezentował pięć głosów wydawanych w porze rykowiska (okres godowy jeleni). Były to głosy: młodego byka szukającego łani, starego byka szukającego łani, byka stadnego, byka w gonie (tuż przed kryciem łani) i głos wydawany przez łanię.

W trakcie zmagań nikt nie widział uczestników. Znany był jedynie numer wabiącego. Zawodnicy byli ukryci w parku leśnym, dodatkowo oddzieleni ścianą świerków od zespołu sędziowskiego i publiczności.

W tym roku najlepiej wabiącym został Marcin Zega z Nadleśnictwa Nowe Ramuki, II miejsce zajął Ryszard Kuprewicz z Nadleśnictwa Jedwabno, III miejsce – Adam Jaworski z Nadleśnictwa Nowe Ramuki.

Zawodników oceniała komisja sędziowska w składzie: Andrzej Misiak, mistrz Europy w wabieniu jeleni, Marek Witczak, wicemistrz Europy w wabieniu jeleni, Michał Idczak, wicemistrz Polski w wabieniu jeleni.

Przyznano również kilka innych nagród. Swojego faworyta wybrała publiczność. Został nim Adam Jaworski. Nagrodę w kategorii nadleśniczych zdobył Marek Trędowski z Nadleśnictwa Jedwabno. Ponadto Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie ufundował nagrodę najmłodszemu uczestnikowi -Mariuszowi Łakomemu z Nadleśnictwa Miłomłyn.

Dodatkową atrakcją był pokaz sprawności drwali przy użyciu pilarek. Poprowadził je Kazimierz Morawiak, leśniczy Leśnictwa Dzierzguny. Ścinkę drzewa, okrzesywanie, przerzynkę oraz umiejętności artystyczne z wykorzystaniem pilarki zaprezentowali pracownicy zakładów usług leśnych wykonujących prace leśne w nadleśnictwach z terenu RDLP Olsztyn. Publiczności najbardziej podobał się „wyrzeźbiony” pilarką grzybek. W podziękowaniu za interesujący pokaz upominki wręczyli Jerzy Laskowski, wójt Gminy Purda oraz przedstawiciel firmy „Bór”.

Ponadto w holu budynku nadleśnictwa można było podziwiać wystawę rzeźb pt. „Pęknięcia” w wykonaniu leśnika z Nadleśnictwa Nowe Ramuki, Damiana Minkiewicza.

Na koniec odbył się pokaz sztuki wabienia w wykonaniu zespołu sędziowskiego, którego zamiarem było przybliżenie głosów puszczy oraz wyjaśnienie „dlaczego jeleń uznawany jest za króla puszczy i dlaczego mamy do niego tak wielki szacunek.” – powiedział Michał Idczak.

Zaprezentowano przede wszystkim głosy rykowiska m.in.: byka wzywającego do walki, gon za łanią, gon za rywalem oraz kniazienie zająca, ględzenie łani, żerującą lochę i in.

Nadleśniczy J. Jeznach podziękował zespołowi sędziowskiemu za szkolenie wabienia: „Dziękuję sędziom za misterium rykowiska. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pokaz będzie jeszcze bogatszy”.

Konkurs zakończył zastępca dyrektora RDLP, P. Artych – „Bardzo Państwu dziękuję za przybycie. Uczestnikom serdecznie dziękuję za udział w konkursie. Zwycięzcom gratuluję zajęcia pierwszych miejsc i zdobytych nagród”.

Oprawę muzyczną uroczystości tworzyli sygnaliści myśliwscy z Nadleśnictwa Nowe Ramuki.
Na koniec gospodarze podziękowali za pomoc w organizacji i ufundowaniu nagród: Stowarzyszeniu Przyrodniczemu „Puszcza Ramucka”, SITLiD Oddział Olsztyn, Firmie „Grube”, ZPUH LP Olsztyn, ZUL „Bór”, ZO PZŁ Olsztyn.
Konkurs zapisał się już na stałe w kalendarz uroczystości; odbywa się w pierwszą sobotę września. Wszystkich miłośników przyrody i łowiectwa organizatorzy zapraszają za rok na kolejną edycję konkursu.

{gallery}/2010/wabienie{/gallery}