V Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich

V Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich

Już po raz piąty w spychowskim amfiteatrze zagrały rogi myśliwskie. Pod Patronatem Honorowym Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Żuchowskiego 15 sierpnia odbyła się kolejna edycja Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego. Do Spychowa zjechali najlepsi trębacze myśliwscy z całego kraju, wśród nich znalazło się kilkoro mistrzów Polski co znacznie podniosło poziom konkursowych przesłuchań.

Tradycyjnie w dzień poprzedzający konkurs odbył się III Ogólnopolski Spływ Kajakowy Sygnalistów Myśliwskich, Leśników i Myśliwych. Na szlaku Spychowo – Zgon płynęło 64 sympatyków łowiectwa. Po spływie spotkaliśmy się na ognisku, na którym wspólne muzykowanie, świetna zabawa i wymiana wrażeń trwała do późnych godzin.

Przesłuchania w imieniu organizatorów tj. RDLP w Olsztynie, Z.O. PZŁ w Olsztynie, Nadleśnictwa Spychowo oraz Spychowskiego Bractwa Strzeleckiego otworzyli: Paweł Artych Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Olsztynie oraz gospodarz imprezy Krzysztof Krasula Nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo. Sygnaliści rywalizowali w kategoriach solowych i zespołowych podzielonych na klasy wg stopnia zaawansowania. Dodatkowo prowadzona była klasyfikacja regionalna, umożliwiająca najlepszym trębaczom Warmii i Mazur udział w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski. Sprawne przeprowadzenie konkursu i obiektywną ocenę gwarantowało jury w składzie: Maciej Strawa Prezes Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ, Andrzej Niedźwiedź i Michał Wojtyła.

Po części konkursowej odbył się pokaz umiejętności jeździeckich w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego. Hubertowska Msza Św. oraz aukcja obrazów na stałe wpisały się już w program Mazurskich Konkursów Sygnalistów. Licznie zaproszeni goście jak zwykle wypełnili amfiteatr. Swoją obecnością zaszczycili nas m.i.n. Adam Krzyśków Poseł na Sejm RP, Urszula Pasławska Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Jan Karetko Dyrektor RDLP w Olsztynie, Edward Balwierczak Dyrektor RDLP w Krośnie, Jerzy Łokietko Naczelnik Wydziału Gospodarowania Zasobami Mieszkaniowymi i Lokalowymi DGLP, Sławomir Mierzwa Komendant Wojewódzki Policji. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia łowieckie i leśne: Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej uhonorowano Mariusza Drężka Leśniczego Nadleśnictwa Spychowo, Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Zygmunt Pampuch Nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce. Z rąk Dyrektora RDLP w Olsztynie Kordelas Leśnika Polskiego odebrali: Janusz Pabich Wójt Gminy Świętajno, Krzysztof Krasula Nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo oraz Wincenty Murasiewicz wieloletni Leśniczy Nadleśnictwa Ciechanów.

 

Klasyfikację zespołową wygrał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Bielik\” przy Nadleśnictwie Spychowo, który zwyciężył w dwóch najbardziej prestiżowych klasach. Najlepszym solistą konkursu został reprezentant gospodarzy Adam Jażdżewski. Podczas koncertu galowego zaprezentowali się wszyscy uczestnicy. Publiczność usłyszała sygnały, fanfary i marsze myśliwskie oraz melodie biesiadne w wykonaniu sygnalistów z Goraja, Babimostu, Warszawy, Strzelec Krajeńskich, Łodzi, Kwidzyna oraz trębaczy z naszego regionu.

 

Oprócz głównych wydarzeń na scenie amfiteatru, na przybyłych czekało wiele innych atrakcji. Opodal znalazło się stoisko LKP \”Lasy Mazurskie\”, którego autorką i główną prowadzącą była Pani Małgorzata Błyskun – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Strzałowo. Na stoisku można nauczyć się rozpoznawać nasiona drzew i krzewów, tropy zwierząt oraz wziąć udział w konkursie wiedzy o lesie, w którym każdy uczestnik wygrywa drobne nagrody. Stoisko to podkreśla, że Konkurs odbywa się na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Mazurskie. To właśnie tutaj pozaprodukcyjne funkcje lasu są na pierwszym miejscu a przyroda poddana jest dużej presji ruchu turystycznego. Dlatego właśnie tak istotne jest prowadzenie edukacji ekologicznej. Poprzednia edycja Mazurskiego Konkursu Sygnalistów została uznana za III Wydarzenie Edukacyjne w Lasach Państwowych Roku 2008. Mamy nadzieję że tegoroczna odsłona powtórzy ten sukces.