II Mistrzostwa Leśników w Piłce Siatkowej

II Mistrzostwa Polski Leśników w Piłce Siatkowej – Szczytno 2009

W dniach 4 – 6 marca odbyły się II Mistrzostwa Polski Leśników w Piłce Siatkowej pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dr. inż. Mariana Pigana. Organizatorem tegorocznego turnieju była RDLP w Olsztynie, współorganizatorem – SITLiD Oddział Olsztyn. Mistrzostwa przebiegały w hali widowiskowo – sportowej im. Huberta Wagnera w Szczytnie.

Trud organizacji pierwszych mistrzostw podjęła w ubiegłym roku RDLP Katowice. Po zaciętej walce z Gospodarzami drużyna olsztyńska zajęła pierwsze miejsce. Narodziła się wtedy inicjatywa, aby kolejne mistrzostwa organizowała drużyna zwycięska. RDLP Olsztyn podjęła to wyzwanie.

W uroczystym otwarciu tegorocznych rozgrywek uczestniczyli m.in. Walerian Żyndul – przedstawiciel dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Jan Karetko – dyrektor RDLP Olsztyn, Krzysztof Hołowczyc – najlepszy polski kierowca rajdowy. Do udziału w turnieju zgłosiło się 20 drużyn i były to: reprezentacja leśników z Litwy oraz reprezentacje leśników z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Leśnego Banku Genów w Kostrzycy i wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.
Przez trzy dni rywalizacji sportowej rozegrano 80 meczów. Od razu dało się zauważyć bardzo wysoki poziom gry. Reprezentacje z zacięciem walczyły o zwycięstwo: ponad 20 spotkań musiało się rozstrzygnąć w dodatkowo rozegranych setach, w sumie rozegrano 182 sety. Pomoc medyczna interweniowała kilkanaście razy, a trzech zawodników odniosło poważne kontuzje.

Mistrzostwa w piłce siatkowej są największymi zawodami sportowymi leśników w Polsce. W tym roku uczestniczyło w nich całe spektrum braci leśnej: pracownicy fizyczni, podleśniczowie, leśniczowie, specjaliści, inżynierowie nadzoru, zastępcy nadleśniczych, nadleśniczowie, naczelnicy, zastępca i dyrektor (RDLP Olsztyn). Łącznie w zmaganiach brało udział 11 zawodniczek i 215 zawodników.
Zwracając uwagę na wysoki poziom pierwszych meczów zespół RDLP Olsztyn, w obawie o swój wynik, w rozgrywce z DGLP, wzmocnił swój skład nowym zawodnikiem w osobie dyrektora RDLP Olsztyn, Jana Karetko. Wprowadzony na boisko dyrektor J. Karetko niekonwencjonalnymi zagraniami zainspirował drużynę do jeszcze lepszej walki. Mecz z drużyną DGLP zakończył się sukcesem Olsztyna.

Półfinały odbyły się ostatniego dnia mistrzostw. Zakwalifikowały się do nich zespoły z: Gdańska, Białegostoku, Lublina i Olsztyna. Gdańsk wygrał z Białymstokiem 2:0. W pojedynku z Lublinem zwyciężył Olsztyn (wynik 2:1). Mecz o trzecie miejsce wygrała reprezentacja RDLP Lublin pokonując 2:0 reprezentację RDLP Białystok. O tytuł mistrza zmagały się zespoły z Gdańska i Olsztyna. Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wygrała drużyna z RDLP Gdańsk. Leśnicy z Olsztyna drugi raz udowodnili, że są silną drużyną zdobywając tytuł wicemistrza.
Zwycięzców udekorowali medalami i puchary wręczyli: Walerian Żyndul z DGLP, Jan Karetko– dyrektor RDLP w Olsztynie, Jarosław Matłach– starosta Powiatu Szczycieńskiego. W podsumowaniu mistrzostw uczestniczyli m.in.: ks. Mariusz Rybicki– duszpasterz leśników olsztyńskich, Tadeusz Puchniarski– przewodniczący SITLiD Oddział Olsztyn, Janusz Kleszczewski– nadleśniczy Nadleśnictwa Szczytno, Marek Dzieżyk– zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Korpele, Marek Trędowski– nadleśniczy Nadleśnictwa Jedwabno, przedstawiciele związków zawodowych. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego- Janusz Jeznach (nadleśniczy Nadleśnictwa Nowe Ramuki) podziękował wszystkim za miłą i efektywną współpracę w przygotowaniu i przebiegu zawodów. Dyrektor J. Karetko pogratulował siatkarzom ducha walki i znakomitej postawy podczas rozgrywek. Słowa uznania skierował również do Komitetu Organizacyjnego za perfekcyjne przeprowadzenie mistrzostw,  kapitanom drużyn wręczył pamiątkowe proporczyki.

Licznie zgromadzeni sponsorzy wręczyli, ufundowane przez siebie, upominki wszystkim zawodnikom. Ponadto puchary za dokonania indywidualne otrzymali:

-najlepsza zawodniczka – Justyna Pikulik, RDLP Poznań (puchar ufundowany przez Krzysztofa Hołowczyca)

-najlepszy atakujący – Ścibor Zawiślak, RDLP Białystok (puchar ufundowany przez Związek Leśników Polskich przy RDLP w Olsztynie)

– najlepszy rozgrywający – Sebastian Smoluk, RDLP Olsztyn (puchar ufundowany przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” przy RDLP w Olsztynie)

– najbardziej wszechstronny zawodnik – Marcin Kołbuc, RDLP Lublin (puchar ufundowany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa).

Drobne upominki wręczono również pechowcom, którzy w trakcie turnieju odnieśli kontuzje.
Oprawę muzyczną podczas uroczystości otwarcia i zamknięcia mistrzostw tworzył zespół sygnalistów myśliwskich z Nadleśnictwa Spychowo.

Wszyscy uczestnicy zadowoleni rozjechali się do domów z nadzieją na spotkanie na III Mistrzostwach Polski Leśników w Piłce Siatkowej w przyszłym roku.
Organizacja zawodów w piłce siatkowej służy popularyzacji tego sportu wśród pracowników Lasów Państwowych, a spotkanie leśników z całej Polski pozwala na wyłonienie najlepszej, leśnej siatkarskiej drużyny, wymianę doświadczeń, a także integrację naszego środowiska.

{gallery}2010/siatka{/gallery}