Sadzenie lasu w Kudypach

Prawie 150 osób wzięło udział w sadzeniu lasu zorganizowanym przez olsztyński oddział SITLiD. Akcja odbyła się 13 kwietnia i nie byłaby możliwa bez ogromnego wsparcia Pani Nadleśniczy i pracowników Nadleśnictwa Kudypy.

Słoneczna pogoda, świetne nastroje i zapał do pracy  – to wszystko towarzyszyło uczestnikom akcji sadzenia lasu, która odbyła się w Leśnictwie Kudypki. Przyjechali zarówno pracownicy nadleśnictw i biura RDLP wraz z rodzinami, jak również  40 studentów leśnictwa UWM z wykładowcami (członkami Koła SITLiD przy UWM).

Po krótkiej zbiórce organizacyjnej, na której Pani Nadleśniczy i Przewodniczący oddziału powitali gości, odsłoniliśmy tablicę, upamiętniająca pierwszą akcję sadzenia lasu członków oddziału SITLiD w Olsztynie. Następnie, miejscowi leśnicy krótko przedstawili charakterystykę drzewostanu, omówili rębnię, rodzaj zastosowanych cięć i sposób odnowienia. Do posadzenia było ponad 3 000 sadzonek dębu, o którym usłyszeliśmy wiele rzeczowych informacji, ale także sporo ciekawostek. Uczestnikom wręczono niezbędniki do pracy, czyli rękawice, wodę i… zapas kalorii w postaci słodyczy. Dzieci dodatkowo dostały odblaskowe kamizelki. Wszyscy energicznie ruszyli do pracy, panowała rodzinna atmosfera i nawet najmłodsi chętnie chwytali za szpadle. Miło było obserwować również, z jakim zaangażowaniem pracują studenci. Sadzenie trwało około 2 godzin, a dzieci, które zmęczyły się nieco wcześniej, mogły wziąć udział w zabawach i grach edukacyjnych, zorganizowanych przez pracowników Nadleśnictwa Kudypy. Na zakończenie wszyscy spotkali się przy ognisku. Pani Nadleśniczy przygotowała również niespodzianki dla uczestników – odblaskowe chusty, które wszyscy założyli i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie grupowe.

Tekst: Agata Klewiado

Zdjęcia : Paulina Rutkowska, Małgorzata Ogonowska