Słowiński Park Narodowy

W dniach 27-29.08.2015 r. 24 osobowa grupa przedstawicieli Koła SITLiD przy Nadleśnictwie Olsztyn uczestniczyła w wyjeździe poznawczym do Słowińskiego Parku Narodowego. Celem wyjazdu było odkrycie walorów turystycznych, przyrodniczych regionu.

Pobyt w Słowińskim Parku Narodowym rozpoczął się rejsem po jeziorze Łebsko, które stanowi największy zbiornik wodny w SPN i jest trzecim pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Następnie grupa zwiedziła Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce, znajdujące się na terenie dawnego niemieckiego poligonu doświadczalnego, na którym testowano prototypy  rakiet. Po wyrzutniach przyszedł czas na największą atrakcję Parku – wydmy.

Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum SPN w Smołdzinie wyposażone w liczne eksponaty, tablice, mapy prezentujące bogactwo przyrodnicze regionu.

Następnie grupa odwiedziła Muzeum Wsi Słowińskiej – skansen w Klukach, gdzie w miejscu pierwotnej lokalizacji obejrzeć można stałą ekspozycję prezentującą kulturę Słowińców – ludności zamieszkałej niegdyś nad jeziorami Gardno  i Łebsko.

Uczestnicy wycieczki mieli również okazję podziwiać Słowiński Park Narodowy „z góry” odwiedzając 25 metrową wznoszącą się na wydmie latarnię Morską Czołpino oraz 20 metrową wieżę widokową Rowokół.

 

Nie zabrakło również  spacerów brzegiem morza…   🙂

Tekst Daria Ryznar-Stojaniuk