Wyjazd poznawczy do Gospodarstwa Szkółkarskiego Mielno w Nadleśnictwie Olsztynek

W dniu 05.05.2016 r. 33 osobowa grupa członków Koła SITLiD przy Nadleśnictwie Olsztyn, uczestniczyła w wyjeździe poznawczym do Nadleśnictwa Olsztynek. Celem wyjazdu była wizyta w Gospodarstwie Szkółkarskim Mielno.

Po przybyciu autokaru na miejsce powitała nas Pani Danuta Mikielska – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztynek wraz z obsadą Gospodarstwa Szkółkarskiego – Leśniczym Zygmuntem Kurs i Podleśniczym Patrykiem Głuszek. Podczas wizyty poznaliśmy historię powstania szkółki kontenerowej, która funkcjonuje od roku 2011, produkując rocznie 3,6 mln. sadzonek. Podczas pobytu zwiedziliśmy 8 namiotów foliowych o łącznej powierzchni 0,56 ha. chłodnie do przechowywania sadzonek i nasion, budynek produkcyjno-magazynowy, wiatę magazynową. Obejrzeliśmy również otwarte pola hodowlane

o powierzchni 1,33 ha. Częścią Gospodarstwa Szkółkarskiego jest również mieszalnia substratów produkująca 10 tys.m³ podłoża dla sadzonek. Dowiedzieliśmy się na czym polega i jak odbywa się produkcja podłoża torfowego dla potrzeb szkółkarstwa leśnego, jakie parametry powinno spełniać produkowane podłoże. Mieszalnia substratu w Nadleśnictwie Olsztynek ma za zadanie zaspokoić zapotrzebowanie na tego rodzaju substrat szkółek kontenerowych Lasów Państwowych z terenu środkowej i północnej Polski. Z produkcji wytwórni substratów korzystają Nadleśnictwa z zasięgu RDLP Olsztyn, Białystok, Gdańsk, Warszawa, Toruń i Łódź.

Wyjazd był możliwy do zorganizowania dzięki uprzejmości Pana nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztyn – Wojciecha Abramczyka oraz wsparciu finansowym Zarządu oddziału SITLiD w Olsztynie.

 

 

Tomasz Gralla

Przewodniczący Koła SITLiD

Przy Nadleśnictwie Olsztyn