Elmia WOOD 2013

Olsztyńscy leśnicy na targach ELMIA WOOD 2013

Elmia Wood to największe w świecie i cieszące się ogromną popularnością międzynarodowe targi branży leśnej w Szwecji. Odbywają się co 4 lata w Bratteborg, 30 kilometrów na południe od Jönköping. Ostatnia edycja targów odbyła się w 2009 roku.

Na targach nie zabrakło 48 osobowej grupy leśników z RDLP Olsztyn. Wyjazd został zorganizowany przez Zarząd SITLiD przy RDLP Olsztyn. Grupa leśników z Dobrocina, Jagiełka, Ornety, Starych Jabłonek, Młynar i RDLP dopłynęła do Karlskrony 7 czerwca, po czym po 3 godzinach jazdy autokarem znaleźliśmy się w słonecznym, sosnowym, pozbawionym komarów Bratteborg.

Tegoroczne targi odbywały się pod hasłem „ MORE”, czyli WIĘCEJ. Więcej innowacyjności, własnych rozwiązań, wdrożeń własnych patentów. Targi zostały podzielone na dwie strefy tematyczne: Bioenergia i Pozyskanie drewna, co podczas zwiedzania olbrzymiej powierzchni wystawowej dało się zauważyć. Bardzo duża ilość maszyn zrębkujących, rozdrabniających, pakietujących przyciągała wielu zwiedzających, jednak prym wiodły trzy potężne firmy- John Deer, Komatsu i Ponsse – których harvestery i forwardery „tańczyły balet” podczas pokazów swoich możliwości.

W trakcie targów odbyły się Mistrzostwa Świata operatorów forwarderów, gdzie z wielkim podziwem można było oglądać umiejętności bardzo młodych operatorów. Zręczność, tempo pracy robiło ogromne wrażenie zwłaszcza na obecnych przedsiębiorcach leśnych.

Uwagę polskich zwiedzających zwróciły samochody do przewozu drewna i wysokość kłonic. Jak wielki tonaż można przewozić po szwedzkich drogach, skoro i tak są w idealnym stanie..?

Targi były o tyle ciekawą imprezą, że sprzęt i maszyny były prezentowane w naturalnym środowisku leśnym, w którym są one wykorzystywane. Warto było pojechać i zobaczyć tyle leśnych nowości.